Az idei Zöld Ház program regionális támogatási kerete Bukarestben és (a fővárost övező) Ilfov megyében tíz percnél rövidebb idő alatt elfogyott.

A terv egyik pontja a lakosság tulajdonában lévő épületekre felszerelhető napelem rendszerek támogatási programja, mely révén úgynevezett vásárlási utalványokat bocsátanának a polgárok rendelkezésére napelemek, illetve energiatároló berendezések beszerzésének ösztönzése érdekében. A bukaresti szakminisztérium 233 691 220 eurót szánhat erre.
Az értékjegyek 20 ezer lejesek, tehát ekkora támogatásban részesülhetnek a szerencsés pályázók, akiknek legalább 3 kilowattos teljesítményű napelemes rendszert kell működésbe helyeznie.
A siker ellenére mégsem osztatlan az elismerés…..
Az Intelligensenergia-egyesület elnöke, Dumitru Chisalita egy konferencián kifejtett véleményét például így idézi a Wall-Street portál: „Szükségesek a napelemeshez hasonló állami programok, ám az energiapolitikáknak nem a szerencsére kellene épülniük.” A földgáz-, villamosenergia- és hidrogéniparban, valamint az energiatakarékossági megoldások terén tevékenykedő szakembereket tömörítő civil szervezet vezetője szerint Romániában
A környezetvédelmi minisztérium honlapján futó 12, a lakosságot, cégeket és hatóságokat célzó zöldberuházásokat támogató projekt jelenleg szerencsejáték formájában zajlik – tartja a szakember. „Az ember belép egy alkalmazásba, aztán kap egy »sorsjegyet«, amellyel vagy nyer, vagy nem. Márpedig az energiapolitikákat nem a szerencsére, hanem a lehetőségekre, a reális szükségletekre kellene alapozni.”
Az elnök szerint a napelemes rendszerek telepítését 20 ezer lejjel támogató Zöldházhoz hasonló állami programok célközönségét több szempontból is szűkíteni kellene: egyrészt csak magas energiahatékonyságú épületek jöhessenek szóba, másrészt csak azok a személyek, akik valóban támogatásra szorulnak.
„A megújuló energiát csak akkor érdemes használni, ha maximálisan hatékony körülményeket teremtesz hozzá. Nem telepítesz napelemet egy roskadozó viskóra, az ily módon folyósított támogatás ugyanis kidobott pénz a megtermelt energia egy részének elfecsérlése miatt, még akkor is, ha zöldenergiáról van szó.„
Az Intelligensenergia-egyesület elnöke szerint úgy dobják piacra ezeket a „sorsjegyeket”, hogy közben a minimális háttérfeltételek sincsenek biztosítva, például hónapokat kell várni a kétirányú villanyórákra, amelyek nélkülözhetetlenek az országos hálózatra visszatápláló, úgynevezett on-grid napelemes rendszerek beüzemelésénél. Arról nem is beszélve, hogy több millió termelő-fogyasztó esetén a hagyományos rendszerből részben vagy teljesen kilépők által már nem fizetett díjszabásokat a további több millió, szerényebb anyagi hátterű fogyasztónak kellene majd állnia.