A napelemes tetőcserép lényegében a tető síkjába illeszkedő napelem, mely helyettesíti a hagyományos tetőcserepet. Formára és méretre megyegyezik a többi cseréppel, azonban esztétikusabb megjelenést biztosít az ingatlan számára. A tájolás, az árnyékolás és az inverterre vonatkozó előírások ugyanúgy érvényesek, mint a tetőre szerelt panelek esetében.
A napelemes cserép előnyei
Illeszkedik a környezetébe, nem befolyásolja az összképet, ezért műemlékvédelem alatt álló épületek esetében is alkalmazható. A tetőszerkezet egysége fizikailag sem változik, így nincs szükség pédául további védelmi funkciókat (vízzárás). A napelemes cserép hasonló módon a normál tetőcseréphez védi az épületet az időjárási viszontagságoktól, a csapadéktől, széltől és hótól. Növeli a lakóépület értékét, valamint a tulajdonosnak rezsiköltséget takarít meg. Telepítéséhez nincsen szükség napelemes tartószerkezetre, így a tetőszerkezetre nehezedő súly kisebb, mint egy hagyományos rendszer esetében.
Mik a hátrányai, mi szól ellene?
A tetőre szerelt rendszerekhez képest a napelemes tetőcserép ára magasabb és kisebb a hatékonysága, mely következtében jelentősen hosszabb a megtérülési ideje. Mivel közvetlenül a tetőbe van integrálva, hamarabb felmelegszik, ezért kevesebb áramot szolgáltat. Kompatibilitása más tetőcserepekkel problémát jelent, ezért elsősorban új építés és tetőfelújítás esetén alkalmazható. A hagyományos rendszereknél a karbantartás, javítás könnyen és egyszerűen elvégezhető, a tetőbe illesztett napelemnél ez valamivel bonyolultabb feladat. Egy átlagos napelemes rendszer 10-15 panelből áll, míg napelemes tetőcserépből egy hasonló méretű rendszerhez több száz elemre van szükség.
A napelemes tetőcserép legnagyobb pozitívuma a hagyományos rendszerekkel szemben az esztétikája, ár-érték arányban azonban még jócskán lemarad mögötte. A hagyományos napelemes rendszerek optimalizálhatóak, a napelemes tetőcseréphez sem optimalizáló, sem mikroinverter nem érhető el. Napjainkban még kizárólag a hagyományos napelemes rendszer kivitelezése gazdaságos és észszerű.