A napelemek széles körű elterjedésével egyre több típussal találkozhatunk, melyeket méretükön és elhelyezkedésükön túl, működésük szerint is csoportosíthatjuk. Az utóbbi alapján három rendszertípust különböztethetünk meg.
Hálózatra visszatápláló napelemes rendszer
A legegyszerűbb, legköltséghatékonyabb és legelterjedtebb megoldás. Akkor nevezünk hálózatra visszatáplálónak egy napelemes rendszer, hogyha az elektromos hálózatra kötve, onnan vesz vagy elad elektromos energiát. Elektromos energiát vesz, amikor éppen nem termel elegendőt, a megtermelt energiát el is adhatja, ebben az esetben a szolgáltató megvásárolja a felesleges energiát. Korábban a isszatáplált és a vételezett mennyiséget éves szinten szaldósítva számolta el a szolgáltató, azonban 2024-től ez a fajta elszámolás megszűnt, helyette bruttó elszámolást alkalmaznak. A hálózatra tápláló napelemes rendszerek engedélyeztetése szükséges az áramszolgáltatónál.
Szigetüzemű rendszer
A szigetüzemű napelemes rendszer teljesen független a hálózattól. A rendelkezésre álló akkumulátorban képes tárolni a többlettermelést. A szigetüzemű rendszer legfőbb előnyei a függetlenség, az áramszünet és feszültségingadozás nélküli áramellátás. Kialakítása kifejezetten ajánlott olyan ingatlanokban és üzemekben, ahol nincs kiépítve a hálózati áram. Használható járművek, például hajók, lakóautók esetén műszerek, szórakoztató elektronika energiaellátására is. A hálózatfüggetlen napelemes rendszerek telepítésének költsége a hálózatra visszatápláló rendszerekhez képest 50 – 75%-al magasabb. Egyszerűen és gyorsan kiépíthető áramszolgáltatói engedélyezés nélkül.
Hibrid üzemű napelemes rendszer
A hibrid megoldás tulajdonképpen a hálózatra tápláló és a szigetüzemű napelemes rendszerek ötvözete. Abban az esetben, ha a napelemes rendszer nem termel, a felhasználó eldöntheti, hogy az akkumulátorokban tárolt energiát veszi igénybe, vagy a hálózatról vételez. Az akkumulátorok töltése egyaránt megoldható a villamos hálózatról vagy az éppen üzemelő napelemes rendszerről. A hálózat használata miatt áramszolgáltatói engedélyre itt is szükség van.