Gyakran merül fel a kérdés azok körében akik napelemes rendszert szeretnének, hogy hogyan változik a napelem termelése télen? Sokan tévesen azt hiszik, egyáltalán nincs ilyenkor termelés. A technológia fejlődésének köszönhetően télen is egyre több energiát tudnak termelni a rendszerek. A napelem működése télen a teljesítményének csökkenéséhez vezet, a termelés azonban így sem áll le.
Napelemes rendszerek hatásfoka téli időszakban
Az egyik legfontosabb kérdés az, hogy az adott napelem mennyire érzékeny a felhős időre? Amennyiben szórt fényben jól teljesít, akkor a téli időszakban sem csökken a hatásfok. Habár a hatásfoka nem csökken, azonban a paneleket kevesebb napfény éri, melyből kevesebb energiát tud előállítani.
A beesési szög és a napsütéses órák száma
A teljesítmény szempontjából nem mindegy, hogy a Nap sugarai milyen szögben érik el a paneleket. Ideális esetben 90 fokban, télen azonban a Nap alacsonyabban van, ennek köszönhetően a beesési szög alacsonyabb, vagyis a napelemes rendszer kevesebb energiát képes termelni. A téli évszakban tehát a nap alacsonyabban jár, így hamarabb eléri a horizontot is, hamarabb sötétedik, ezáltal a napsütéses órák száma jelentősen csökken a téli hónapokban.
Időjárási tényezők
A termelésre hatással vannak a különböző éghajlati viszonyok is, mint például a felhőzet, és a köd. A téli időszakban ezek gyakrabban előforduló jelenségek, így ez is a nyári termelésnek kedvez jobban. A modern napelemekről már könnyebben lecsúszik a hótakaró, ezért nem fedi el sokáig, még akkor sem, ha nagyobb mennyiség esett le. A dőlésszög – ideális 40-45 fokos – megfelelő beállításával lehet előidézni. Másrészt pedig a napelemeket borító vékony fedő rétegének köszönhetően is könnyebben csúszik le róluk a hó.
Napelem telepítése télen
A napelem telepítése télen is megoldható. Az alacsonyabb hőmérséklet nem akadályozza a szakemberek munkáját. A szélsőséges időjárási körülmények azonban, mint például az erős szél és erős esőzés veszélyessé teheti a szerelést, így ilyen esetben érdemes megvárni a kedvezőbb időjárást.
Elmondható, hogy a mai modern napelemek és inverterek képesek a téli időszakban is megfelelő mennyiségű energia előállítására. Ezt a megfelelő dőlésszög és a jól kiválasztott napelem technológia teszi tökéletessé. A napelem működése tehát télen is költséghatékony.