Nem, sajnos továbbra sem, azonban a g7.hu beszámolója szerint van olyan szerkezet ami „legalizálhatná” az erkélyre telepített napelemes rendszereket. Az EcoFlow márkanév alatt bevezetnek a magyar piacra egy otthon összeszerelhető napelemes termékcsaládot.

Miben különbözik más napelemes rendszerektől?
Az EcoFlow napelemes termékcsaládja úgy lett kialakítva, hogy könnyen összeszerelhető legyen és erkélyre is lehessen telepíteni.
A termékcsalád 800W -os napelem panelből, mikroinverterből, smart plug-ból és igény esetén akkumulátorból (amiből akár hordozható verziót is vehetünk) áll.
Nézzük a működését:
- „A hűtőszekrényt a felhasználó nem közvetlenül dugja a konnektorba, hanem egy smart plugnak nevezett elemen keresztül. Ez egy olyan kisméretű szerkezet, mint például egy fali elosztó, van egy konnektorba dugható villás oldala és egy konnektorszerű csatlakozó oldala.
- Amennyiben a smart plug azt érzékeli, hogy a hűtőnek áramra van szüksége, és mondjuk az erkélyre kirakott napelem modulokat épp süti a nap, azaz van áramtermelés is, akkor az igényt összehozza a termeléssel, vagyis a hűtő a napelemről fogja kapni az áramot.
- Azért is írtuk pont ezt a példát, mert erre jó szolgálatot tehet a rendszer: a hűtő napközben is megy, miközben az erkélyre kitett napelem napközben termel, ha épp süt a nap.
- Amennyiben a smart plug azt érzékeli, hogy vagy az igény, vagy a termelés hiányzik, akkor nem köti össze a napelemet a hűtővel, csak átengedi magán a hálózatból érkező áramot, vagyis ilyenkor a hűtő a szokásos módon működik, azaz pörgeti a villanyórát.
- A napelemhez természetesen egy kis inverter is tartozik, amely egyenáramról váltóáramra alakítja az áramot, mielőtt betáplálná azt a lakás elektromos hálózatába.
- A rendszerhez akkumulátor is tartozhat, vagyis a nappal megtermelt fölös energiát akár éjszaka is fel lehet használni.
- A megoldás soha nem táplál vissza áramot a közműhálózatba, nincs szükség oda-vissza mérő villanyórára a használatához.”
-írja a g7.hu