Az Európai Unió új Épületek Energiahatékonysági Irányelve (EPBD) mostantól hivatalosan is életbe lépett, amely előírja, hogy minden új épületet napelemek telepítésére alkalmassá kell tenni. Az új tervezet szerint 2028-tól kötelező lenne napelemeket telepíteni minden alkalmas lakó-, gazdasági és középület tetejére.
Az intézkedés előnyei
- Energiaellátás: A napelemek helyben megtermelik az áramot, ami csökkenti az importtól való függést és javítja az energiaellátottság biztonságát.
- Költséghatékony: A napelemek telepítése egy megtérülő beruházás a tulajdonosoknak az energiaszámlák csökkentése révén.
- Környezetvédelem: A napelemek segítenek csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Ütemezés
A döntés 2027-től vonatkozik az új nem lakó- és középületekre, 2028-tól a jelentős felújításon áteső meglévő nem lakóépületekre, 2030-tól az új lakóépületekre, valamint 2031-től az összes alkalmas meglévő középületre. Különösen a nagy tetőfelületek, például irodák, kereskedelmi épületek vagy parkolók tetejének potenciálját részesíti előnyben. Bizonyos épületek, mint például mezőgazdasági és műemlékvédelmi épületek azonban kivételt képezhetnek.
Az európai tetőtéri napelemek összkapacitása 2023 végén több mint 170 GW volt, és várhatóan 2027 végére eléri a 355 GW-ot. Az új szabvány által előírt kötelező napelemes telepítések mellett várhatóan a lakóépületek tetőtéri napelemes rendszereinek növekedése is fokozódik, mivel a lakosság igyekszik védekezni a fosszilis energiaárak ingadozása ellen.