A napsütéses csúcsidőben, azaz késő délelőttől a kora délutáni időszakokban előfordulhat, hogy a nagymértékű teljesítményleadás következtében megnő a feszültség a rendszerekben. A hálózati túlfeszültség kiváltó oka leggyakrabban az alulméretezett vagy elöregedett hálózati infrastruktúra, valamint a hálózati rendszer túlterheltsége.
Mit tapasztalhatunk ilyen esetben? Mire kell figyelni?
Több jel is árulkodhat, amennyiben az alább felsoroltak közül bármelyiket tapasztaljuk, akkor érdemes lehet utánajárni a problémának:
- Az inverter jóidőben gyakran áll le, esetlegesen kattogó hangot hallat (újraindulásnál gyakori jelenség),
- A távfelügyeleten szakadozó termelést, termelési görbét tapasztalunk, azonban az időjárás nem indokolja a problémát,
- A termelési számok elmaradnak a megszokottól, várttól.
Miért kapcsol ki az invereter túlfeszültség esetén?
Hazánkban engedélyhez kötött a napelemes rendszer hálózatra történő csatlakozása, valamint csak a megadott szabványnak megfelelően alkalmazhatók! Túlfeszültség esetén, ha egy pillanatra is 253 V (230 V + 10%) fölé elemkedik az AC feszültség, leáll az inverter. Az inverterek többsége műszakilag túl van méretezve, azonban nagyobb fesztültség beállítása nem ajánlatos!
Mi a megoldás?
Az áramszolgáltató feladata és kötelessége a vállalt (230V +/-10%) feszültséget garantálni, továbbá a környéken megfelelő karbantartást, hálózatbővítést, beállításokat végezni. Előszőr is a szolgáltató felméri a gondot. Érdemes a szakembereknek megmutatni a távfelügyeleti rendszerben tapasztalt termelési görbét is. Célszerű megbizonyosodni, hogy a megfelelő kábelvastagságokkal lett szerelve a rendszer az inverter és a csatlakozási pont között, illetve, hogy minden kötés megfelelően van-e meghúzva, továbbá, nincs-e rendellenesség a rendszerben.
Ammenyiben korábban nem állt fenn a probléma, azonban több napelemes rendszer is készült a közvetlen szomszédságunkban, akkor jó eséllyel mondhatjuk, hogy a napelemes túltermelés hozta felszínre a problémát.