Az Energiaügyi Minisztérium tájékoztatása szerint Magyarország, Görögországot megelőzve az európai rangsor élére ugrott azzal, hogy a napelemes rendszerek a belföldi áramtermelés negyedét adták 2024-ben.
Magyarországon már 43 százalékkal csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása
Az összesített megújulóenergia-részarány 2022-ben a hazai teljes bruttó végső energiafogyasztás 15,2%-át tette ki. A napenergia alapú részarány a 2010. évi 0,2%-ról 14,7%-ra nőtt a teljes megújulóenergia-felhasználáson belül. Magyarország már 43 százalékkal csökkentette az üvegházhatású gázok kibocsátását, további célkitűzés pedig az 1990-es évekhez képest legalább 40 százalékkal csökkenteni azokat 2030-ra. Magyarország negyedével múlja felül a korábbi 2030-as napelemes célszámot: a hazai naperőművek összes beépített teljesítménye 2025 elejére 7550 megawattra nőtt. Az eddigi 6000 megawattos várakozást felülírva ezért a felülvizsgált nemzeti energia- és klímatervben már 12 000 megawattot rögzítettek új vállalásként a következő évtized elejére.
Az elektromos autók számának növekedése is hozzájárul a sikerhez
Hetvenezernél több tisztán elektromos gépkocsi járja a hazai utakat, ezzel öt év alatt kilencszeresére bővült a magyarországi zöldflotta látszáma. A leginkább klímabarát közúti járművekből minden negyedik 2024-ben került használatba hazánkban. A Minisztérium várakozásai szerint 2026-ra 120 ezerre nőhet a tisztán elektromos autók darabszáma.
Energiaközösségek szerepvállalása, fontossága
Az energiafüggetlenség megteremtése nemcsak az ország, hanem az egyes vállalatok, társasházak, lakások szintjén is igaz. Erre biztosítanak megoldást az energiaközösségek, amelyre jó példa a társasházban kialakított költségmegosztó és optimalizáló rendszer, amivel egy épületben képesek megosztani a lakások között a tetőn kiépített napelemek által megtermelt energiát.