A környezettudatosság sokunk számára fontos érv, de nem utolsó sorban a napelemes rendszer egy költségcsökkentő beruházás, mely tökéletes megoldást nyújt az elektromos autó tulajdonosok számára gépjárműveik töltésére is.
Napjainkban egyre nagyobb térhódításnak örvendenek a megújuló energiaforrások. Kiemelendő helyet foglal el a napenergia, mely az energiatermelést közvetlenül a nap sugárzása segítségével biztosítja. Hazánkban több, mint 2000 darab nyilvános elektromos töltőpont található országszerte. Ez a szám folyamatos emelkedést mutat, azonban a fizetős töltőpontok bevezetése következtében az otthoni töltési lehetőség egyre inkább felértékelődni látszik. Az utóbbi költséghatékonyabb és nem utolsó sorban kényelmesebb opció is. Előnye továbbá, hogy csupán egy applikáció szükséges a rendszer és az autótöltő vezérléséhez a tulajdonosa számára.
Mennyibe kerül az elektromos autó töltése az otthonunkban napelemmel?
Amennyiben van a háztartásban olyan gépjármű, mellyel 50-60 kilométert tesznek meg naponta, akkor annak a járműnek elektromosra cserélése egy célszerű döntés. A legtöbb villanyautó energiafelhasználása a 10-20 kWh érték közé esik, 100 kilométeres távolságra levetítve. 40 Ft/kWh-s támogatott áramdíjjal számolva, 100 kilométer megtétele elektromos autóval 400-800 forintba kerül. Benzines autóval kilométerenként 7 literes átlagfogyasztással, valamint 594 Ft/liter üzemanyagárral kiszámítva pedig megközelítőleg 4200 forintba.
Mekkora napelemes rendszert érdemes telepíteni?
Egy megfelelően tájolt, 1 kW-os napelem rendszer 1000-1200 kWh árammennyiséget termelhet meg évente a háztartás számára. A korábban említettek szerint, egy villanyautóval 100 km távolság megtétele körülbelül 10-20 kWh energiafelhasználással párosul. Általánosságban elmondható, hogy 15.000-20.000 km/év átlagos futásteljesítménnyel számolva, megközelítőleg 4-5 kW-os napelemes rendszer telepítése ajánlott.
A legtöbb háztartás elektromos hálózata képes akkora teljesítmény leadására, amely egy villanyautó töltéséhez nélkülözhetetlen. A töltést érdemes napközbenre, a termelés csúcsidejére időzíteni, mert anyagi szempontból akkor járunk a legjobban. Összegezve kijelenthetjük, hogy az elektromos autó töltésének leggazdaságosabb módja, ha a napelemes rendszerrel megtermelt energiát díjmentesen felhasználjuk, melyhez alapesetben különösebb műszaki fejlesztésre sincsen szükség.